Våra experter

Vi stärker din konkurrenskraft och ökar din effektivitet! Du får tillgång till kvalitetssäkrad IP-administration när du behöver det.​

Experter på IP-administration

Vi på IP Station är experter på administration och hantering av ärenden som rör immateriella rättigheter. Tack vare lång erfarenhet har vi stor förståelse för dina förutsättningar och krav och kan därför stötta dig på ett effektivt sätt. Med kompetens inom patent, varumärken och designskydd hanterar vi dina enskilda ärenden vid en viss tidpunkt eller genom hela IP-processen.

Erfaren ledning med operativt fokus

Ledningen består idag av ett delat VD-skap med olika uppdragsområden. Eva Bartley Persson är ansvarig för personal och den inre verksamheten – såsom arbetsmiljö, utbildning och rekrytering. Maria Hultgren ansvarar för den yttre verksamheten – såsom  marknadsföring, kontakt med kunder och näringsliv samt uppföljning av kundnöjdhet. Maria ansvarar också för IT.

Vi är IP Stations experter:

Eva Bartley Persson

Managing Director – HR & Operations
Certified Patent and Design Assistant
IP Paralegal
eva.bartley@ipstation.se
Tel: +46 73-815 28 90

Maria Hultgren

Managing Director – Marketing & Sales
Certified Patent and Design Assistant
IP Paralegal, European Design Attorney maria.hultgren@ipstation.se
Tel: +46 76-764 74 29

Petra Biderman Dedorson

Paralegal
Patent
petra.biderman@ipstation.se

Marie-Louise Sagen

IP Assistant
Patent and Design
General office and accounting duties
marie-louise.sagen@ipstation.se

Marie Florén Söderlund

Certified Trademark and Design Assistant
IP Paralegal
Transfer of rights
marie.floren@ipstation.se

Maria Szeles

Paralegal
Patent
maria.szeles@ipstation.se

Julia Högquist

IP Assistant
Patent
julia.hogquist@ipstation.se

James Borthwick

IP Assistant
Patent
james.borthwick@ipstation.se

Ingela Sjögren

Paralegal
Patent
ingela.sjogren@ipstation.se

Eva Wigh

Paralegal
Patent
eva.wigh@ipstation.se

Emma Carlsten

IP Assistant
Patent
emma.carlsten@ipstation.se

Elinor Moss

Paralegal
Patent
elinor.moss@ipstation.se

Carina Olsson

IP Assistant
Patent
carina.olsson@ipstation.se

Carina Carlsson

Paralegal
Patent, Trademark and Design
carina.carlsson@ipstation.se

Aleksander Persson

IP Assistant
Patent
aleksander.persson@ipstation.se

Eva Qvarnström

Paralegal
Patent
eva.qvarnstrom@ipstation.se